(Boulenger, 1911)
Pochodzenie: Zachodnia Afryka; Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej – rozlewiska, małe strumienie i zbiorniki wodne lasu tropikalnego i sawanny.
Wielkość: do 6 cm.
Akwarium: Minimum 60 cm długości. Podłoże z ciemnego żwiru z dodatkiem włóknistego torfu i dekoracjami w postaci korzeni i liści wyścielających dno. Miejscami posadzone rośliny. Niezbyt jaskrawe oświetlenie. Woda filtrowana przez torf o temperaturze 22-25°C, pH 6,0-7,0, miękka do średnio twardej.
Charakterystyka: Żwawy i agresywny proporczykowiec, może być hodowany w akwarium towarzyskim. Nie należy go jednak łączyć ze zbyt małymi rybami, gdyż te mogą zostać zjedzone. W zbyt wysokiej temperaturze krócej żyją oraz tracą efektowne ubarwienie.
Opis: Ciało mocno wydłużone, ubarwienie samców niezwykle efektowne. Ciało niebieskawo zielone, na bokach czerwone wzory. Płetwy pomarańczowe, czerwono obrzeżone. Samice niepozornie szaro-beżowo ubarwione i nieco mniejsze w porównaniu do samców. Występuje w wielu odmianach geograficznych różniących się nieco ubarwieniem.
Rozmnażanie: Łatwe. Dojrzałość płciową osiągają już 2-3 miesięczne osobniki. W akwarium tarliskowym z podłożem w postaci wyparzonego włóknistego torfu umieścić należy tarlaki w proporcji 1 samiec + 2 samice, ewentualnie parę. Wskazane kryjówki dla samic(y). Woda średnio twarda o temp. 23-25°C, pH około 6,5. Okres inkubacji ikry trwa w zależności od temperatury 3-5 tygodni, rozwija się ona z jak i bez diapauzy. Narybek karmiony larwami solowca rośnie bardzo szybko.
Pokarm: Preferuje żywy pokarm w postaci owadów i ich larw, można przyzwyczaić do mrożonek oraz sztucznych pokarmów płatkowanych.