(Ahl, 1937).
Pochodzenie: Ameryka Południowa, środkowa Brazylia – Amazonia, mocno zarośnięte małe strumienie i cieki wodne dorzecza Tocantins.
Wielkość: Do 5 cm długości.
Akwarium: Minimum 60 cm długości, po bokach gęsto obsadzone roślinami – także pływającymi, rozpraszającymi oświetlenie. Ciemne podłoże. W środku akwarium obszerna strefa do pływania. Woda miękka, często częściowo podmieniana, filtrowana przez torf, o temperaturze 23-28°C i pH 5,5-7,5.
Charakterystyka: Łagodnie usposobiona, towarzyska ryba ławicowa. Żwawa, chętnie pływająca. Łatwa w utrzymaniu, nadaje się do hodowli w akwarium towarzyskim wraz z innymi łagodnymi rybami. Przebywa zwykle w środkowej i dolnej warstwie akwarium lub ukryta między roślinnością.
Opis: Ładnie prezentująca się, podstawowe ubarwienie srebrzysto-szare, boki i płetwy: grzbietowa, odbytowa i piersiowe żółto połyskujące. Górna część tęczówki oka czerwona. Brzegi płetwy odbytowej czarno obrzeżone. Samica pełniejsza w części brzusznej, czarne obrzeżenie płetwy odbytowej u samicy mniej wyraziste w porównaniu do samca. W nieodpowiednich warunkach tj. w zbyt twardej wodzie, jasnym oświetleniu, nieprawidłowym karmieniu prezentuje się mało efektownie.
Rozmnażanie: Niezbyt trudne jeśli para tarlaków jest dobrana i w dobrej kondycji. Rozród najlepiej przeprowadzić w niewielkim akwarium tarliskowym, w którym na dno trzeba położyć ruszt ikrowy i umieścić kilka drobnolistnych roślin. Woda o temperaturze około 28°C, musi mieć niewielką twardość węglanową, być lekko kwaśna i wolna od zanieczyszczeń.
Pokarm: Ryby przyjmują właściwie każdy rodzaj podawanego pokarmu, zarówno pochodzenia zwierzęcego (larwy komarów, dafnia, oczlik itp.) jak i sztuczne pokarmy płatkowane. W diecie wskazany jest dodatek pokarmów roślinnych.