(Ahl, 1927)
Pochodzenie: Nigeria, Niger i Kamerun. Lasy tropikalny i sawanny, gdzie zasiedla szybko płynące małe strumienie i rzeczki.
Wielkość: samce do 6 cm, samice zwykle do 4 cm długości.
Akwarium: Minimum 60 cm długości. Po bokach i z tyłu obsadzone roślinnością. Dekoracje w postaci korzeni, łupin orzecha kokosowego, włóknistego torfu. Kluczem do sukcesu w hodowli tego gatunku, jest zapewnienie bardzo czystej i dobrze natlenionej wody. Wskazany jest więc wydajny filtr, częste częściowe podmiany wody i zamontowanie napowietrzacza. Parametery fizyko-chemiczne wody powinny się przedstawiać następująco: temperatura 24-26°C, pH 6,0-7,2, twardość ogólna 10-15°. Wskazany dodatek łyżeczki soli na każde 10 litrów wody.
Charakterystyka: Łagodnie usposobiona ryba ławicowa, którą należy hodować w grupie 10 i więcej osobników, w odpowiednio obszernych akwariach. Można ją hodować w akwarium towarzyskim, np. wraz z afrykańskimi pielęgnicami z rodzaju Pelvicachromis. Żyje około 4 lat.
Opis: Ciało nieco wydłużone bardzo efektownie zielono i niebiesko połyskujące, podobnie do świecika kongolańskiego (Phenacogrammus interruptus). Płetwy samców nakrapiane czerwono-brązowymi kropkami. Samice mniejsze, mniej jaskrawo ubarwione, ich płetwy są bezbarwne i przezroczyste.
Rozmnażanie: Dojrzałość płciową osiągają roczne osobniki. Przy zapewnieniu dobrej jakości wody doprowadzenie do rozrodu jest stosunkowo łatwe. Jako substrat do złożenia ikry mogą posłużyć wszelkie przedmioty o porowatej strukturze, takie jak: kora drzewa, pumeks czy gąbka (ikra często składana jest w szczelinach gąbki będącej filtrem). Samica w przeciągu tygodnia składa 10-20 sztuk ikry. Ikra w zależności od temperatury rozwija się przez okres około 2 tygodni. Narybek rośnie stosunkowo wolno, w początkowym okresie najlepiej karmić węgorkami mikro i naupliusami artemii. Narybek jest wrażliwy na nagłą zmianę parametrów wody.
Pokarm: Pochodzenia zwierzęcego taki jak larwy komarów, artemia, oczlik itp., jako uzupełnienie diety sztuczne pokarmy płatkowane.