Pseudotropheus acei
Nazwa angielska:
 • Yellow-tail acei
 • Nazwa polska:
 • Pyszczak złotopłetwy
 • Podział geograficzny:
 • Malawi
 • Podział systematyczny:
 • Pseudocrenilabrinae
 • Polskie synonimy:
 • Łacińskie synonimy:
 • (Regan, 1922)
  Pochodzenie: Afryka, jezioro Malawi, strefa biotopu piaszczystego.
  Wielkość: do 14 cm długości.
  Akwarium: Minimum 100 cm długości, po bokach można posadzić rośliny. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru, wystrój w postaci skał tworzących szczelin i groty. Dekoracje może też stanowić pojedynczy duży korzeń, który będzie imitował naturalny biotop, gdyż w jeziorze Malawi często spotyka się te ryby wokół takich właśnie zatopionych konarów drzew lub korzeni. W takiej sytuacji należy monitorować parametry wody w akwarium, gdyż korzeń może nadmiernie zakwasić i zmiękczyć wodę co byłoby niebezpieczne dla tych pyszczaków. Woda średnio twarda do bardzo twardej o temperaturze 24-26°C, pH 7,5-8,5. Wskazane częste i znaczne (do 40% objętości) podmiany wody.
  Charakterystyka: Spośród wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi, ten stanowi wyjątkowo wdzięczny obiekty hodowli. Nie jest zbyt agresywny i terytorialny, chętnie przebywa w toni akwarium i zarówno samiec jak i samica są równie pięknie ubarwione. W połączeniu z Labidochromis caeruleus, Iodotropheus sprengerae i innymi niezbyt agresywnymi gatunkami, może stanowić idealną obsadę akwarium dla początkującego miłośnika biotopu jeziora Malawi. Jeden warunek musi być jednak spełniony – na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice.
  Opis: Bardzo efektownie prezentujący się pyszczak. Ciało proporcjonalnie zbudowane, boki połyskujące błękitno-metalicznym kolorem. Płetwy: ogonowa, grzbietowa i piersiowe koloru złotawego (stąd polska nazwa). Istnieje też odmiana o białych płetwach. Rozróżnienie płci jest dość trudne. Brak jakiegoś elementu wyglądu jednoznacznie odróżniającego samce od samic, dlatego przy próbie określenie płci można się kierować zachowaniem poszczególnych osobników, wielkością, ubarwieniem i kształtem płetwy grzbietowej.
  Rozmnażanie: Jak w przypadku innych pyszczaków łatwe. Tarło odbywa się w zagłębieniu podłoża, które wcześniej przygotowuje samiec. Gatunek wyjątkowo płodny, po trwającej 3-4 tygodnie inkubacji, samica wypuszcza nawet kilkadziesiąt sztuk młodych.
  Pokarm: W warunkach naturalnych żywi się peryfitonem porastającym zanurzone w wodzie skały, konary drzew, korzenie itp. W jego skład wchodzą m.in. glony i drobne organizmy zwierzęce, nie jest to więc pożywienie treściwe. W warunkach akwarium najlepiej podawać pokarmy sztuczne na bazie roślinnej, jako uzupełnienie diety artemia, oczliki, dafnie, krewetki itp.

  Galeria
  (kliknij obrazek żeby powiększyć)